Lietuvos klasterių asociacijos vykdantysis direktorius, Užupio kūrybinio klasterio prezidentas, Informacinio saugumo klasterio vadovas, taip pat kitų klasterių steigėjas ir vadovas Marius Pareščius tapo tarptautiniu mastu sertifikuotu klasterių vertinimo ekspertu (angl. clusters benchmarking expert). Vokietijoje įsikūręs Europos klasterių analizės sekretoriatas (angl. European Secretariat for Cluster Analysis – ESCA) kovo 3 d. po intensyvių mokymų išdavė tarptautinius sertifikatus klasterių ekspertams iš Ispanijos, Prancūzijos, Vokietijos, Latvijos ir Lietuvos.

„ESCA — tai specialiai apmokytų eskpertų tinklas, vienijantis daugiau kaip 150 klasterių specialistų iš 30 šalių, kurie vertina klasterius visame pasaulyje, atsižvelgdami į šių organizacijų požiūrį bei valdymo procesų, teikiamų paslaugų ir veiklų skatinimo kompetenciją“, — sako Europos klasterių analizės sekretoriato direktorius Helmutas Kergelis. „Aukštos kompetencijos klasteriai vaidina reikšmingą vaidmenį, įgyvendinant regionines inovacijų strategijas, todėl esame suinteresuoti jų kompetencijos kėlimu, įgyvendiname įvairius paramos, mentorystės ir konsultacijų projektus“.

ESCA sertifikatas — konkurencinis pranašumas, pripažinimas tarptautiniu mastu

Lietuvoje klasterių plėtra rūpinasi net keletas Ūkio ministerijai pavaldžių įstaigų: Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA), atsakinga už inovacijų politikos įgyvendinimą šalyje, Lietuvos inovacijų centras (LIC), teikiantis inovacijų paramos paslaugas, „Versli Lietuva“, skatinanti verslumą, tvarią ir modernią verslo plėtrą, startuolių ekosistemą, eksportą bei kitos. Tačiau jokios nacionalinės klasterių vertinimo ir akreditavimo sistemos kol kas nėra sukurta.

Pasak MITA direktoriaus Kęstučio Šetkaus, ESCA įvertinimas Lietuvos klasteriams sukuria dideles perspektyvas bei galimybes. „Labai svarbu, kad Lietuvos klasteriai siektų įgyti tokį tarptautinį sertifikatą, kuris galioja visoje Europoje ir tai yra klasterių valdymo, brandos bei kompetencijos pripažinimas. Sertifikavimas padidina klasterių įsitraukimo į tarptautinius tinklus galimybę, suteikia konkurencinį pranašumą vietinėje rinkoje bei didesnių galimybių būti matomam tarptautinėje erdvėje. Pagrindinė klasteriui sertifikavimo nauda — prestižas ir reputacija, kuri atveria kelius naujoms galimybėms“, — įsitikinęs p. Šetkus.

Lietuvoje iš daugiau nei 50 aktyviai veikiančių klasterių įvertintas tik vienas

Šiuo metu Lietuvoje yra kiek daugiau nei 50 aktyviai veikiančių klasterių, nors jų įsteigta kur kas daugiau. Naujų ES investicijų laikotarpiu siekiama užtikrinti jau įsikūrusių klasterių brandą, skatinti jų konkurencingumą, inovatyvių produktų kūrimą, eksporto plėtrą užsienyje bei įsiliejimą į tarptautinius tinklus. Lietuvoje veikiantys klasteriai tik artėja prie brandos ir pradeda įgauti reikiamus įgūdžius, kurie reikalingi žengti į tarptautines rinkas.

Pasak naujojo ESCA klasterių vertinimo eksperto Mariaus Pareščiaus, tapti sertifikuotu ir pripažintu klasteriu nėra paprasta, tai kruopščios ir ilgametės veiklos rezultatas. „Vokiečių sukurta vertinimo sistema yra sudėtinga ir kompleksiška. Trijų pakopų sertifikatų sistema (bronzinio, sidabriinio ir auksinio) yra paremta didžiuliu rodiklių kiekiu ir tam, kad juos atitikti, reikia iš peties darbuotis ne vienerius metus. Jei gauti bronzą nėra itin sudėtinga, ir šį vertinimą gali gauti beveik kiekvienas aktyvus Lietuvos klasteris, būti įvertintas sidabriniu ar auksiniu sertifikatu gali toli gražu ne kiekvienas klasteris ne tik Lietuvoje, bet taip pat ir Europoje. Latviai ir estai jau turi po viena Silver label klasterį — Lietuvos klasteriams tai iššūkis, tikiuosi, ir mes sulauksime už poros metų bent vieno Silver label sertifikuoto klasterio“, — teigia ekspertas. Taip pat labai svarbu, kad Marius Pareščius kalba rusų kalba, kas atveria galimybes dirbti rusakalbiame regione, pavyzdžiui, konsultuoti ar sertifikuoti naujai besikuriančius klasterius pas mūsų kaimynus Ukrainoje, kur klasterizacija šiuo metu įgauna pagreitį. Lietuvos įmonėms ir klasteriams tai gera galimybė vykdyti tarptautinę plėtrą ir jungtis į tarptautinius klasterius, jungiančius kelias šalis.

Iki šiol Lietuvoje veikia tik vienas klasteris, turintis tarptautinį sertifikatą — tai 2014 m. vokiečių eksperto ir Europos klasterių guru tituluojamo Dr. Gerdo Mejerio (Gerd Meier zu Köcker) bronziniu sertifikatu įvertintas sveikatingumo klasteris „iVita“.

Nuo šiol — daugiau galimybių siekti kompetencijų aukštumų ir pripažinimo

„Po mokymų Vokietijos Drezdeno mieste oficialiu ESCA klasterių vertinimo ekspertu pirmąkart tapo lietuvis. Lietuvai tai suteikė tiesioginę prieigą prie ESCA žinių ir patirčių lobyno“ — teigia Europos klasterių analizės sekretoriato direktorius Helmutas Kergelis.

Tarptautinis pripažinimas daugeliui aktyvių klasterių yra ypatingai svarbus, o turėti nuosavą ekspertą Lietuvos klasteriams ne tik patogiau, tačiau taip pat ir pigiau bei efektyviau, nei kaskart kviestis specialistus iš užsienio. Dar vienas privalumas — klasterių ekspertas, kalbantis lietuvių kalba, nes iki šiol visi Lietuvą lankę klasterių ekspertai ir guru kalbėjo anglų ir kitomis kalbomis, tad ir visą dokumentaciją sertifikavimui reikėjo ruošti anglų kalba, versti, tvirtinti ir kt.

„Lietuvoje atsiradus tarptautiniam klasterių vertinimo ekspertui, tikėtina, kad nacionaliniai klasteriai turės daugiau galimybių būti įvertinti ir tapti matomi tarptautinėje erdvėje“, — sako MITA direktorius. „Taip pat tikėtina, kad klasterių fasilitatoriams atsivers naujos galimybės kelti savo kvalifikaciją siekiant klasterių brandumo ne tik naudojantis užsienio ekspertų patirtimi, bet ir dalinantis žiniomis tarpusavyje. Vieno iš Lietuvos klasterių atstovo pripažinimas tarptautiniu klasterių vertinimo ekspertu, rodo, kad Lietuvoje klasterizacija eina teisinga linkme ir įdėtos pastangos vystant klasterius duoda rezultatų“.

Ir nors sertifikato gavimas savaime negarantuoja sėkimngo klasterių organizacijų ir jų narių verslų, neužtikrina stambių užsakymų ir pardavimų augimo, tačiau tarptautinis pripažinimas atveria kelius plėtrai Europoje ir visame pasaulyje. Tai tarsi bilietas į greitąjį traukinį, tačiau kur vyksite ir ką vešite — kiekvieno individualus pasirinkimas.

_____

Nuorodos

European Secretariat for Cluster Analysis (ESCA)

Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA)