Sertifikavimas

Sertifikatas — klasterio gyvybingumo ir brandos įrodymas

Europoje klasterių brandos lygis ir jų vadybos kokybė įvertinama suteikiant bronzinį, sidabrinį arba auksinį sertifikatą.

Sertifikuojami tik gyvybingi ir aktyviai veikiantys klasteriai, o jų vertinimo kriterijai – griežti ir išsamūs. Šią vertinimo sistemą pripažįsta Europos Komisija ir kitos ES institucijos bei agentūros. Neturintys jokio sertifikato klasteriai dažnai net nelaikomi tikrais klasteriais, o tik klasterių iniciatyvomis.

Tuo tarpu sertifikuoti klasteriai pripažįstami ir vertinami tarptautinės bendruomenės. Į sertifikatų turėjimą atsižvelgiama organizuojant klasterių kontaktų muges (matchmaking events), bendraujant ir bendradarbiaujant, renkantis partnerius tarptautiniams ES finansuojamiems projektams. Pavyzdžiui, registruojantis Europos Komisijos iniciatyva įsteigtoje ir šiuo metu didžiausioje klasterių bendradarbiavimo platformoje „The European Cluster Collaboration Platform“ prašoma nurodyti klasteriui suteiktą įvertinimą – Bronze, Silver ar Gold Label.

  

 

 

Šiuo metu didžiausia sertifikavimo teikiama nauda – tarptautinis pripažinimas ir galimybė lengviau susirasti partnerius tarptautiniams projektams. Tačiau didėjant sertifikuotų klasterių skaičiui Lietuvoje ir vykstant diskusijoms su Ūkio ministerija bei ES paramą administruojančiomis agentūromis, ateityje sertifikuoti klasteriai įgis reikšmingų pranašumų ir nacionalinėje mastu, taip pat pretenduojant ir į ES investicijų priemones.

 

Sertifikuoti klasteriai Lietuvoje

Šiuo metu Lietuvoje veikia trys klasteriai, gavę „Bronze Label“ įvertinimą. „Silver Label“ ir „Gold Label“ įvertinimų lietuviams kol kas nėra suteikta.

Visą Europoje veikiančių sertifikuotų klastarių sąrašą galite peržiūrėti čia.

 

Lietuva turi nuosavą klasterių vertinimo ir sertifikavimo ekspertą

Lietuvos klasterių asociacijos vykdantysis direktorius Marius Pareščius nuo 2017 m. kovo yra sertifikuotas klasterių vertinimo ekspertas (angl. clusters benchmarking expert). M. Pareščius vertina klasterius ir teikia rekomendacijas ESCA dėl „Bronze Label“ sertifikato suteikimo.

Vokietijoje įsikūręs Europos klasterių analizės sekretoriatas (angl. European Secretariat for Cluster Analysis – ESCA) yra vienintelė tarptutiniu mastu pripažinta klasterių vertinimo ir sertifikavimo organizacija.

„ESCA — tai specialiai apmokytų eskpertų tinklas, vienijantis daugiau kaip 150 klasterių specialistų iš 30 šalių, kurie vertina klasterius visame pasaulyje, atsižvelgdami į šių organizacijų požiūrį bei valdymo procesų, teikiamų paslaugų ir veiklų skatinimo kompetenciją“, — sako Europos klasterių analizės sekretoriato direktorius Helmutas Kergelis. „Aukštos kompetencijos klasteriai vaidina reikšmingą vaidmenį, įgyvendinant regionines inovacijų strategijas, todėl esame suinteresuoti jų kompetencijos kėlimu, įgyvendiname įvairius paramos, mentorystės ir konsultacijų projektus“.

Oficialų ESCA vertinimo ekspertų sąrašą galite peržiūrėti čia.

 

Sertifikavimo kaina

Klasterio vertinimo procedūra susideda iš klasterio koordinatoriaus atstovo apklausos, šios apklausos duomenų ir pateiktų dokumentų analizės, kurią atlieka ekspertas Lietuvoje, toliau parengta medžiaga teikiama ESCA ekspertams Vokietijoje, kurie ir išduoda klasterio įvertinimą atitinkantį sertifikatą.

Klasterių vertinimo įkainiai yra oficialiai patvirtinti ESCA: 1800 Eur + PVM už vertinimą „Bronze Label“ sertifikatui gauti. Kviečiant ESCA ekspertą iš užsienio, prisidėtų būtinas kelionės bei apgyvendinimo išlaidų kompensavimas, tuo tarpu kreipiantis į ekspertą Lietuvoje jokių papildomų išlaidų nėra. Papildomai ESCA eksperto teikiama paslauga — klasterio konsultavimas. Kaina už vertinimą „Bronze Label“ sertifikatui gauti + 5 val. bendros trukmės konsultacijų paketo kaina — 2300 Eur + PVM.

Vertinimo aukštesnio lygio — „Silver Label“ sertifikatui gauti kaina yra 3290 Eur + PVM. Tačiau atkreipiame dėmesį, kad nuo „Bronze Label“ sertifikato išdavimo dienos iki vertinimo „Silver Label“ sertifikatui gauti turi būti praėję ne mažiau, kaip 24 mėnesiai. Vertinant klasterį aukštesniu lygiu didelis dėmesys skiriamas jo brandai ir pasiektiems rezultatams nuo pirmojo vertinimo.

 

ESCA sertifikatas — konkurencinis pranašumas ir pripažinimas tarptautiniu mastu

Lietuvoje klasterių plėtra rūpinasi net keletas Ūkio ministerijai pavaldžių įstaigų: Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA), atsakinga už inovacijų politikos įgyvendinimą šalyje, Lietuvos inovacijų centras (LIC), teikiantis inovacijų paramos paslaugas, „Versli Lietuva“, skatinanti verslumą, tvarią ir modernią verslo plėtrą, startuolių ekosistemą, eksportą bei kitos. Tačiau jokios nacionalinės klasterių vertinimo ir akreditavimo sistemos kol kas nėra sukurta.

Pasak MITA direktoriaus Kęstučio Šetkaus, ESCA įvertinimas Lietuvos klasteriams sukuria dideles perspektyvas bei galimybes. „Labai svarbu, kad Lietuvos klasteriai siektų įgyti tokį tarptautinį sertifikatą, kuris galioja visoje Europoje ir tai yra klasterių valdymo, brandos bei kompetencijos pripažinimas. Sertifikavimas padidina klasterių įsitraukimo į tarptautinius tinklus galimybę, suteikia konkurencinį pranašumą vietinėje rinkoje bei didesnių galimybių būti matomam tarptautinėje erdvėje. Pagrindinė klasteriui sertifikavimo nauda — prestižas ir reputacija, kuri atveria kelius naujoms galimybėms“, — įsitikinęs p. Šetkus.

Lietuvoje iš daugiau nei 40 aktyviai veikiančių klasterių sertifikuoti vos keli

Šiuo metu Lietuvoje yra kiek daugiau nei 40 aktyviai veikiančių klasterių, nors jų įsteigta per 80. Naujų ES investicijų laikotarpiu siekiama užtikrinti jau įsikūrusių klasterių brandą, skatinti jų konkurencingumą, inovatyvių produktų kūrimą, eksporto plėtrą užsienyje bei įsiliejimą į tarptautinius tinklus. Lietuvoje veikiantys klasteriai tik artėja prie brandos ir pradeda įgauti reikiamus įgūdžius, kurie reikalingi žengti į tarptautines rinkas.

Pasak ESCA klasterių vertinimo eksperto Mariaus Pareščiaus, tapti sertifikuotu ir pripažintu klasteriu nėra paprasta, tai kruopščios ir ilgametės veiklos rezultatas. „Vokiečių sukurta vertinimo sistema yra sudėtinga ir kompleksiška. Trijų pakopų sertifikatų sistema (bronzinio, sidabriinio ir auksinio) yra paremta didžiuliu rodiklių kiekiu ir tam, kad juos atitikti, reikia iš peties darbuotis ne vienerius metus. Jei gauti bronzą nėra itin sudėtinga, ir šį vertinimą gali gauti beveik kiekvienas aktyvus Lietuvos klasteris, būti įvertintas sidabriniu ar auksiniu sertifikatu gali toli gražu ne kiekvienas klasteris ne tik Lietuvoje, bet taip pat ir Europoje. Latviai ir estai jau turi po viena Silver label klasterį — Lietuvos klasteriams tai iššūkis, tikiuosi, ir mes sulauksime už poros metų bent vieno Silver label sertifikuoto klasterio“, — teigia ekspertas.

Sertifikatas suteikia daugiau galimybių siekti kompetencijų aukštumų ir pripažinimo

Oficialiu ESCA klasterių vertinimo ekspertu tapus lietuviui, jūsų šalis gavo tiesioginę prieigą prie ESCA žinių ir patirčių lobyno“, — teigia Europos klasterių analizės sekretoriato direktorius Helmutas Kergelis. Tarptautinis pripažinimas daugeliui aktyvių klasterių yra ypatingai svarbus, o turėti nuosavą ekspertą Lietuvos klasteriams ne tik patogiau, tačiau taip pat ir pigiau bei efektyviau, nei kaskart kviestis specialistus iš užsienio. Dar vienas privalumas — klasterių ekspertas, kalbantis lietuvių kalba, nes iki šiol visi Lietuvą lankę klasterių ekspertai ir guru kalbėjo anglų ir kitomis kalbomis, tad ir visą dokumentaciją sertifikavimui reikėjo ruošti anglų kalba, versti, tvirtinti ir t.t.

„Lietuvoje atsiradus tarptautiniam klasterių vertinimo ekspertui, tikėtina, kad nacionaliniai klasteriai turės daugiau galimybių būti įvertinti ir tapti matomi tarptautinėje erdvėje“, — sako MITA direktorius K. Šetkus. „Taip pat tikėtina, kad klasterių fasilitatoriams atsivers naujos galimybės kelti savo kvalifikaciją siekiant klasterių brandumo ne tik naudojantis užsienio ekspertų patirtimi, bet ir dalinantis žiniomis tarpusavyje. Vieno iš Lietuvos klasterių atstovo pripažinimas tarptautiniu klasterių vertinimo ekspertu, rodo, kad Lietuvoje klasterizacija eina teisinga linkme ir įdėtos pastangos vystant klasterius duoda rezultatų“.

Suprantama, kad sertifikato gavimas savaime negarantuoja sėkimngo klasterių organizacijų ir jų narių verslų, neužtikrina stambių užsakymų ir pardavimų augimo, tačiau tarptautinis pripažinimas atveria kelius plėtrai Europoje ir visame pasaulyje. Tai tarsi bilietas į greitąjį traukinį, tačiau kur vyksite ir ką vešite — kiekvieno individualus pasirinkimas.

 


Dėl jūsų klasterio vertinimo ir sertifikavimo kreipkitės:

Marius Pareščius
ESCA Clusters benchmarking expert
Tel. +370 686 77781
El. paštas